BOSNA HERSEK TURU

 • BOSNA HERSEK
 • 2
 • 3
 • 20 AĞU 2018
 • 23 AĞU 2018

ULAŞIM BİLGİLERİ

Kalkış Yeri Saati
Türk Hava Yolları 07:15

20-23 AGUSTOS

THY FARKI ILE

HERSEY DAHIL EXTRA YOK

4 YILDIZLI OTELLERDE KONAKLAMA

 

   BOSNA HERSEK

TUR PROGRAMI

3 GECE 4 GÜNDÜZ...

   ----------------------------------------------------

1. GÜN : İSTANBUL - SARAYBOSNA

Thy ile saat 07:15 ‘de İstanbul’dan hareket.Yerel saat ile 08:15 Saraybosna’ya varış. Havalimanı’nda rehberlerimiz tarafından karşılanma. Özel aracımızla Başçarşı’ya hareket...

Yolumuzun üzerinde halen savaş zamanı yapılan bombardımanın izleri bulunan binaları, Avrupa’nın ilk elektrik motorlu tramvay hattı olan ve Saraybosna’yı halen aktif olarak baştan başa dolaşan tramvay hattını,Tito dönemi Yugoslavya Halk Ordusu’na ait ancak günümüzde Saraybosna Üniversitesi Kampüsü olarak kullanılan binaları, , Saraybosna şehir müzesini, Parlemento binasını, Arap yatırımcılar tarafından yapılan ve bölgenin en büyük AVM’sini görerek Başçarşı’ya varıyoruz.

İlk durağımız,1992-1995 yılları arasında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya  Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitlik. Savaş şehitlerine Fatiha okuyup rehberimizden Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya Izetbegoviç ve hayatı hakkında bilgi alıyoruz. Ardından Osmanlı döneminden kalmayı başarabilmiş Arnavut kaldırımlı Boşnak – Türk mahallesinden geçerek Başçarşı yaya turumuza başlıyoruz.iki kısımdan olusan yaya Turumuzun ilk kısmında göreceğimiz yerler:

Bosna Hersek ve Saraybosna nın simgelerinden Sebil...

Osmanlı döneminden kalmayı başaran tek aktif zanaat sokağı “Kazancıluk Sokak”...

Havadzı Durak (Çarşı )Camii...

Saraci (Dericiler sokagı)

Moriça Han ve içerisinde bulunan Genç Müslümanlar Teşkilatı lokali ‘’Mladi Muslimani ‘’...

Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in inşa ettirdiği Camii ve Türbesi...

Saat Kule...

Kurşunlu Medrese(1537 den beri egitime ara vermemis tek medrese )

Gazi Hüsrev Bey Müzesi ve Kütüphanesi...

Srebrenıca savas ve soykırım muzesi

Avrupa’nın ilk umumi tuvaleti...

1. Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin Köprüsü...

Fatih Sultan Mehmet adına yaptırılan Hünkar Camii...

At Meydanı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bakır Baba Camii...

Ortodoks Kilisesi...

Aliya Izetbegoviç Parkı ve parkta sürekli satranç oynayan Saraybosnalı emekliler...

Ferhadiye Camii...

Ferhadiye Caddesi (Saraybosna’nın İstiklal Caddesi) ...

Musevi Sinagogu...

Katolik Katedral – İsa’nın Kalbi...

Yeniceri Hamami

Saraybosna Gülleri (Savaş zamanı bir bomba ile besden fazla kişinin hayatını kaybettiği noktalar)...

5 Şubat 1994’te “Pazar Yeri Katliamı” olarak anılan ve 68 kişinin hayatını kaybettiği Markale Semt Pazarı...

Fırın yeri katliamının yapıldığı nokta...

6 Nisan 1945’te Yugoslav ordusu tarafından Almanların işgalindeki Saraybosna’nın kurtarılışı anısına yakılan sönmeyen ateş...

Maresal Tito caddesi

 

Yaya turumuzun ilk kısmını bıtırıyoruz ardından öğle yemeğimizi saç altında pişirilen Boşnak böreği ile almak üzere börekçiye gidiyoruz. Serbest zamanın ardından rehberimizin belirleyecegi bir noktada bulusup yaya turumuzun ikinci kısmına devam edıyoruz.turumuzun ikinci kısmında gorecegimiz yerler

 

Sehrin dogu yakasını korumak icin yaptırılan beyaz tabya

Seher-Cehanıja koprusu

Kanuni Sultan Suleyman Han ın sadrazamlarından Rustem paşanın yaptırdıgı Bursa Bezistan

Avusturya – Macaristan döneminde Hükumet Konağı (Belediye Binası) olarak yaptırılan ve savaş

dönemi yakılarak birçok el yazması eserin kül olmasına neden olan Vjecnica (Viyeçnitsa) kütüphanesi...

 

      Yaya turmuzun ardından,Akşam yemeğimizi Başçarşı’da bulunan yerel restoranımızda meşhur Boşnak köftesi ‘’Çevapi ‘’ ile alıyoruz. Serbest zamanın ardından rehberimizin belirleyeceği saatte konaklamak üzere otelimize hareket.

 

2.GÜN: SARAYBOSNA – KONJIC – JABLANICA – MOSTAR – BLAGAJ – POCİTELİ – SARAYBOSNA

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 07:30’de Hersek bölgesinin en büyük ve güzel şehri olan Mostar şehri turunu yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan küçük beldelerin içinden geçerek ilk durağımız olan Konjic (Konyits, Saraybosna – Konyits 56 km) şehrine varıyoruz. Neretva Nehri kenarına kurulmış 24 bin nüfuslu bu küçük şehirde 2. Dünya Savaşı’nda naziler tarafından kısmı olarak yıkılmış tadilatı TC Karayollarının katkıları ile TİKA tarafından yapılmış 1682 Sultan 4. Mehmet han Köprüsü, Kırık Minareli Camii, aslına uygun restore edilmiş Mini Çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Fotoğraf molamızın ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Neretva nehri kıyısında kısa bir mola verıyoruz,bosnak kahvesi ve Turk cayı ikramımızdır.

 

İkinci durağımız, Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’nun mareşal unvanını aldığı savaşın yapıldığı şehir olan Jablanica. (Yablanitsa, Konyits – Yablanitsa 23 km) Aynı zamanda kuzu çevirmesi ile meşhur olan bu şehirde 1943 yılında Tito’nun Alman Nazilere karşı verdiği mücadele sonucu yıktığı köprü ve olayın cereyan ettiği bölgeyi görüyoruz. Ardından Poçitelj’e doğru yola çıkıyoruz.

 

Poçitelj (Poçitely, Jablanica – Poçitely 76 km) aslına uygun olarak restore edilmiş tipik bir Türk köyüdür. Hırvatistan sınırına 15 kilometre mesafede bulunan ve 1.Stephan (stefan) Tvrtko döneminden beri (1383) ayakta durmayı başarabilmiş bu köyde göreceğimiz yerler:

 

Nöbet kulesine tırmanış ve muhteşem manzara seyri ( dileyen misafirler )

Savaş zamanı Hırvat milisler tarafından kısmı olarak yıkılmıs ve TİKA tarafında tekrar onarılarak hizmete girmiş Haci Ali aga camisi

-Sanat galerisi olarak kullanılan Turk Hamam

Şişman İbrahim paşa medresesi

 

Kısa bir serbest zamanın Ardından Buna nehri kaynağına 5 asır önce kurulmuş Alperenler Tekkesi’ne hareket ediyoruz(Blagaj tekkesi, Poçitely – Blagay tekkesi 24 km).Kaynağına henüz ulaşılamamış ve saniyede 43.000 litreye kadar su çıkan Buna nehrine nazır yerel restoranımızda alabalık menümüz ile öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Sarı Saltuk Tekkesi olarak da bilinen tekkeyi ziyaret ediyoruz. Tekke içinde yer alan Atik Paşa ve Sarı Saltuk türbelerini ziyaret ediyor ve tipik Anadolu evi şeklinde inşa edilmiş iki katlı bu evde bayanlar mescidi, meydan odası, erkekler için mescit ve zikir odası, hamamcık , halvethane ve mutfak olarak kullanılan odayı görüyoruz. Son olarak Blagaj turumuzda Blagaj tekkesinin kurucusu ve Balkanlarda 12 tekke kurmus olan Sarı Saltuk han Hz. Kabrini ziyaret ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz bu essız kaynaktan su icebilir,yerel halkın kucuk tezgahlarının bulundugu bolgede alısverıs yapabilirler,

 

Daha sonra günün son durağı olan Mostar şehrine hareket ediyoruz. (Blagay – Mostar 12 km) Yolumuzun üzerinde Mostar Havalimanı’nı ve Yugoslavya zamanında havalimanı karşısına yapılan ve uçaklar için sığınak olarak kullanılan askerî hangarları görüyoruz. Bu alan, havalimanının hemen karşısındaki tepeciğin içi oyularak uçakların saklanması için hazırlanmıştır. Mostar’a varışımızla birlikte yaya olarak turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında görülecek yerler:

 

Nasuh aga camisi ve avlusundaki mezarlık. Bu mezarlığın bir özelliği de savaş esnasında Müslüman Boşnaklar ile birlikte omuz omuza çarpışan Hırvat ve Sırp Mostarlıların da metfun bulunmasıdır.

Bölgeye özel nehirden toplanan taşlarla işlenmiş kaldırımlı Mostar çarşısı

Koski Mehmet Paşa Camii. Bu cami, köprünün en güzel fotoğrafının çekildiği camidir.

Türkiye Cumhuriyeti Mostar Başkonsolosluğu...

Mostar Köprüsü (1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi MimarHayruddin tarafından yapılan ve 1993’te yıkılan ancak 2004 yılında tekrar restore edilen tek kemerli köprüdür.)

Tara Kulesi(Toprak) ve Herzegusa (Hersekli) (Bu kuleler, zamanında köprü güvenliğini sağlayan ekiplere mahsusken günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.)

Kriva Cuprija (Eğri Köprü)

Tabakhane Camii ve Hamamı (Zamanında deri işiyle uğraşan eşrafın diğer camilerdeki cemaate koku olarak rahatsızlık vermemesi adına kendilerine özel yaptırdıkları ve altından sular akan camidir.)

Mostar’da alışveriş ve şehrin tadını çıkarmak için serbest zaman. Daha sonra rehberimizin belirleyeceği saatte buluşup Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Jablanica kasabasında meşhur kuzu çevirmecilerde akşam yemeğimizi kuzu çevirme menüsü olarak alıyoruz. Ardından Saraybosna’ya hareket... Varışımızla birlikte konaklama otelimizde...

 

3. GÜN: SARAYBOSNA – TRAVNİK – SARAYBOSNA 

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 09:00’da “Vezirler Şehri” olarak bilinen ve orta Bosna’da yer alan Travnik şehrine hareket. Yol boyunca Karadeniz’i andıran yemyeşil dağların arasından ve yine yol boyunca bizlere eşlik eden Bosna nehri kıyısından yapacağımız yolculuğun ardından Travnik şehrine varış. (Saraybosna – Travnik 90 km) Travnik şehri yaya turumuzda göreceğimiz yerler:

Elçi İbrahim Paşa Medresesi.

Fatih Sultan Mehmed Han ın 1463 tarihli Ahidnamesinin bir kopyası

Plava Voda – Göksu nehri ve kaynağı...

Travnik kalesi

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan Hunkar camii Kalıntılar ve minaresi

Kale muzesi 17 ve 18. Yuzyıl mutfak aletleri,halı dokuma tezgahı,yerel halk kıyafetleri,

Hendek sokagı

Yeni camii

         Alaca Cami (Şarena Dzamija ) ve arastası

Travnik Çarşısı

92 – 95 Savaşı’nda şehit olmuş ilk Türk olan Selami Yurdan’ın kabri

Günümüze ulaşmayı başarabilmiş vezirlerin türbeleri

Ali aga Camii

Saat kulesi

Fatih Sultan Mehmet Han zamanında bolgeye gelen ilhami dede ve Recep baba turbeleri

Mucahid Sehitliği (Sehidsko Mezarje)

Turumuzun ardından çarşı içerisinde yer alan restoranımızda Travnik’in meşhur köftesinden oluşan menümüzle öğle yemeğimizi alıyor.  

Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan ve 16 Nisan 1993 yılında çok büyük acılara ev sahipliği yapmış Ahmiçi köyüne uğruyoruz. (Travnik – Ahmiçi 26 km) Ahmiçi köyü camii avlusunda yapılmış olan şehitler anıtı ve yapılan katliamın fotoğraflarının bulunduğu sergi salonunu ziyaret ediyoruz. En küçüğü 3 aylık ve en yaşlısı 82 yaşında öldürülen 116 kişi ve hikâyelerini rehberimizden dinledikten sonra eger musaıtse caminin imamıyla kısa bşr sohbet ettikten sonra Saraybosna’ya hareket. Varışımızla birlikte otelimize geçiyor ve 1 saat kadar dinleniyoruz. Ardından akşam yemeğini almak Turkuaz adlı restorana geçiyoruz. özel menümüzde Boşnak mutfağı spesiyalleri olacaktır. (Begova çorba, Boşnak sahanı, salata, tatlı,cay veya kahve) Yemeğimizin ardından otelimize hareket ve konaklama.

 

 

 

4. GÜN: SARAYBOSNA – İSTANBUL

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 09:00’da otelimizden check out yaparak ayrılıyoruz.  Otelimizin hemen yanında bulunan Zeljeznica (Jelyeznitsa) nehrinin karşı tarafına geçiyor ve zamanının büyükelçilerinin konağı olan meşhur Avusturya – Macaristan otellerinin arasından geçerek faytonlarla büyüleyici bir yoldan 1984 yılı kış olimpiyatlarının yapıldığı İgman dağı eteklerinde Bosna nehrinin kaynağı olan milli park “Vrelo Bosne‘’ya varış.  Kuğuların, yaban ördeklerinin özgürce yaşadığı bu doğal parkta su kaynakları, yeşilin ve mevsimine göre baharın her tonunu görme imkânı buluyoruz. Serbest zamanın ardından otobüsümüz ile 92 – 95 yılları arasında yapılan savaşta Boşnakların en kritik hamlelerinden biri olan ve havalimanının altına kazılan “Umut Tüneli”ni ziyaret ediyoruz. Savaşın seyrini değiştiren ve modern tarihin en uzun kuşatması (43 ay) sayılan Saraybosna kuşatmasını yaran bu tünel ve müzesinde orijinal görüntülerden hazırlanmış 15 dakikalık bir video ile savaşı hissediyoruz.  Fotoğraf galerisi, savaş haritası ve savaş zamanında kullanılan araç gerecin sergilendiği ve rahmetli Aliya İzzet Begovıc ın orjınal uniforması ve Tuneli gecerken kullandıgı tekerlekli sandalyesinin bulundugu bu müzeyi gezdikten sonra Bascarsı ya hareket serbest zaman ve rehberimizin belirleyeceği bir noktada bulusup Aksam yemeginin ardindan havalimanına hareket. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından saat  11:55 da THY tarifeli uçuşu ile İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 14:50 de İstanbul’a varış. Bir baska ESMTour organizasyonunda bulusmak dilegiyle…


TUR ÖNCESİ TAVSİYELER

En az 6 ay süreli pasaportunuzu havalimanına gelirken unutmayınız. Tur esnası boyunca yanınızdan ayırmayınız.

Uçuşunuzdan minimum 2 saat önce belirtilen havalimanında check in yapmak üzere hazır bulunmanız gerekmektedir.

Konaklama yaptığımız otelin check in esnasında otelin kartvizitini almanız tavsiye edilir.

Yürüyüşe uygun bir ayakkabı ve akşamların serin veya yağmurlu olma durumuna binaen bavulunuzda ince bir yağmurluk bulundurmanız iyi olur.

Parfüm, kolonya, makas ve tırnak makası gibi kabinde taşınması yasak olan eşyalarınızı bagaj valizinizde bulundurunuz. Kabin bagajınızda yiyecek içecek taşınmamaktadır. Yiyecek olarak satın aldığınız ürünleri de bagaj valizinize koyabilirsiniz.

Balkan ülkelerinde Türkiye’de bulunan her ilacı veya muadilini bulamayabilirsiniz. Bu nedenle varsa kullandığınız ilaçları yanınıza aldığınızdan emin olunuz.

Tur için yanınızda EURO cinsinden döviz bulundurunuz. TL ve Dolar kesinlikle getirmeyiniz.

Bosna Hersek, TC pasaportlarına vize istememektedir. Başka pasaport kullanacak çifte vatandaş olan misafirlerimizin vize gerekliliğini kontrol etmesi tavsiyedir.

İç hat bağlantı uçuşu yapacak olan misafirlerin uçuş saatinden minimum 1 saat önce havalimanınında olması tavsiye edilir.

Tur fiyatı, seçeceğiniz otele göre değişiklik göstermektedir. Bu tur dahilinde ki otel seçeneklerini görmek için alanları doldurunuz.

20-23 AGUSTOS

THY FARKI ILE

HERSEY DAHIL EXTRA YOK

4 YILDIZLI OTELLERDE KONAKLAMA

 

   BOSNA HERSEK

TUR PROGRAMI

3 GECE 4 GÜNDÜZ...

   ----------------------------------------------------

1. GÜN : İSTANBUL - SARAYBOSNA

Thy ile saat 07:15 ‘de İstanbul’dan hareket.Yerel saat ile 08:15 Saraybosna’ya varış. Havalimanı’nda rehberlerimiz tarafından karşılanma. Özel aracımızla Başçarşı’ya hareket...

Yolumuzun üzerinde halen savaş zamanı yapılan bombardımanın izleri bulunan binaları, Avrupa’nın ilk elektrik motorlu tramvay hattı olan ve Saraybosna’yı halen aktif olarak baştan başa dolaşan tramvay hattını,Tito dönemi Yugoslavya Halk Ordusu’na ait ancak günümüzde Saraybosna Üniversitesi Kampüsü olarak kullanılan binaları, , Saraybosna şehir müzesini, Parlemento binasını, Arap yatırımcılar tarafından yapılan ve bölgenin en büyük AVM’sini görerek Başçarşı’ya varıyoruz.

İlk durağımız,1992-1995 yılları arasında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya  Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitlik. Savaş şehitlerine Fatiha okuyup rehberimizden Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya Izetbegoviç ve hayatı hakkında bilgi alıyoruz. Ardından Osmanlı döneminden kalmayı başarabilmiş Arnavut kaldırımlı Boşnak – Türk mahallesinden geçerek Başçarşı yaya turumuza başlıyoruz.iki kısımdan olusan yaya Turumuzun ilk kısmında göreceğimiz yerler:

Bosna Hersek ve Saraybosna nın simgelerinden Sebil...

Osmanlı döneminden kalmayı başaran tek aktif zanaat sokağı “Kazancıluk Sokak”...

Havadzı Durak (Çarşı )Camii...

Saraci (Dericiler sokagı)

Moriça Han ve içerisinde bulunan Genç Müslümanlar Teşkilatı lokali ‘’Mladi Muslimani ‘’...

Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in inşa ettirdiği Camii ve Türbesi...

Saat Kule...

Kurşunlu Medrese(1537 den beri egitime ara vermemis tek medrese )

Gazi Hüsrev Bey Müzesi ve Kütüphanesi...

Srebrenıca savas ve soykırım muzesi

Avrupa’nın ilk umumi tuvaleti...

1. Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin Köprüsü...

Fatih Sultan Mehmet adına yaptırılan Hünkar Camii...

At Meydanı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bakır Baba Camii...

Ortodoks Kilisesi...

Aliya Izetbegoviç Parkı ve parkta sürekli satranç oynayan Saraybosnalı emekliler...

Ferhadiye Camii...

Ferhadiye Caddesi (Saraybosna’nın İstiklal Caddesi) ...

Musevi Sinagogu...

Katolik Katedral – İsa’nın Kalbi...

Yeniceri Hamami

Saraybosna Gülleri (Savaş zamanı bir bomba ile besden fazla kişinin hayatını kaybettiği noktalar)...

5 Şubat 1994’te “Pazar Yeri Katliamı” olarak anılan ve 68 kişinin hayatını kaybettiği Markale Semt Pazarı...

Fırın yeri katliamının yapıldığı nokta...

6 Nisan 1945’te Yugoslav ordusu tarafından Almanların işgalindeki Saraybosna’nın kurtarılışı anısına yakılan sönmeyen ateş...

Maresal Tito caddesi

 

Yaya turumuzun ilk kısmını bıtırıyoruz ardından öğle yemeğimizi saç altında pişirilen Boşnak böreği ile almak üzere börekçiye gidiyoruz. Serbest zamanın ardından rehberimizin belirleyecegi bir noktada bulusup yaya turumuzun ikinci kısmına devam edıyoruz.turumuzun ikinci kısmında gorecegimiz yerler

 

Sehrin dogu yakasını korumak icin yaptırılan beyaz tabya

Seher-Cehanıja koprusu

Kanuni Sultan Suleyman Han ın sadrazamlarından Rustem paşanın yaptırdıgı Bursa Bezistan

Avusturya – Macaristan döneminde Hükumet Konağı (Belediye Binası) olarak yaptırılan ve savaş

dönemi yakılarak birçok el yazması eserin kül olmasına neden olan Vjecnica (Viyeçnitsa) kütüphanesi...

 

      Yaya turmuzun ardından,Akşam yemeğimizi Başçarşı’da bulunan yerel restoranımızda meşhur Boşnak köftesi ‘’Çevapi ‘’ ile alıyoruz. Serbest zamanın ardından rehberimizin belirleyeceği saatte konaklamak üzere otelimize hareket.

 

2.GÜN: SARAYBOSNA – KONJIC – JABLANICA – MOSTAR – BLAGAJ – POCİTELİ – SARAYBOSNA

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 07:30’de Hersek bölgesinin en büyük ve güzel şehri olan Mostar şehri turunu yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan küçük beldelerin içinden geçerek ilk durağımız olan Konjic (Konyits, Saraybosna – Konyits 56 km) şehrine varıyoruz. Neretva Nehri kenarına kurulmış 24 bin nüfuslu bu küçük şehirde 2. Dünya Savaşı’nda naziler tarafından kısmı olarak yıkılmış tadilatı TC Karayollarının katkıları ile TİKA tarafından yapılmış 1682 Sultan 4. Mehmet han Köprüsü, Kırık Minareli Camii, aslına uygun restore edilmiş Mini Çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Fotoğraf molamızın ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Neretva nehri kıyısında kısa bir mola verıyoruz,bosnak kahvesi ve Turk cayı ikramımızdır.

 

İkinci durağımız, Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’nun mareşal unvanını aldığı savaşın yapıldığı şehir olan Jablanica. (Yablanitsa, Konyits – Yablanitsa 23 km) Aynı zamanda kuzu çevirmesi ile meşhur olan bu şehirde 1943 yılında Tito’nun Alman Nazilere karşı verdiği mücadele sonucu yıktığı köprü ve olayın cereyan ettiği bölgeyi görüyoruz. Ardından Poçitelj’e doğru yola çıkıyoruz.

 

Poçitelj (Poçitely, Jablanica – Poçitely 76 km) aslına uygun olarak restore edilmiş tipik bir Türk köyüdür. Hırvatistan sınırına 15 kilometre mesafede bulunan ve 1.Stephan (stefan) Tvrtko döneminden beri (1383) ayakta durmayı başarabilmiş bu köyde göreceğimiz yerler:

 

Nöbet kulesine tırmanış ve muhteşem manzara seyri ( dileyen misafirler )

Savaş zamanı Hırvat milisler tarafından kısmı olarak yıkılmıs ve TİKA tarafında tekrar onarılarak hizmete girmiş Haci Ali aga camisi

-Sanat galerisi olarak kullanılan Turk Hamam

Şişman İbrahim paşa medresesi

 

Kısa bir serbest zamanın Ardından Buna nehri kaynağına 5 asır önce kurulmuş Alperenler Tekkesi’ne hareket ediyoruz(Blagaj tekkesi, Poçitely – Blagay tekkesi 24 km).Kaynağına henüz ulaşılamamış ve saniyede 43.000 litreye kadar su çıkan Buna nehrine nazır yerel restoranımızda alabalık menümüz ile öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Sarı Saltuk Tekkesi olarak da bilinen tekkeyi ziyaret ediyoruz. Tekke içinde yer alan Atik Paşa ve Sarı Saltuk türbelerini ziyaret ediyor ve tipik Anadolu evi şeklinde inşa edilmiş iki katlı bu evde bayanlar mescidi, meydan odası, erkekler için mescit ve zikir odası, hamamcık , halvethane ve mutfak olarak kullanılan odayı görüyoruz. Son olarak Blagaj turumuzda Blagaj tekkesinin kurucusu ve Balkanlarda 12 tekke kurmus olan Sarı Saltuk han Hz. Kabrini ziyaret ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz bu essız kaynaktan su icebilir,yerel halkın kucuk tezgahlarının bulundugu bolgede alısverıs yapabilirler,

 

Daha sonra günün son durağı olan Mostar şehrine hareket ediyoruz. (Blagay – Mostar 12 km) Yolumuzun üzerinde Mostar Havalimanı’nı ve Yugoslavya zamanında havalimanı karşısına yapılan ve uçaklar için sığınak olarak kullanılan askerî hangarları görüyoruz. Bu alan, havalimanının hemen karşısındaki tepeciğin içi oyularak uçakların saklanması için hazırlanmıştır. Mostar’a varışımızla birlikte yaya olarak turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında görülecek yerler:

 

Nasuh aga camisi ve avlusundaki mezarlık. Bu mezarlığın bir özelliği de savaş esnasında Müslüman Boşnaklar ile birlikte omuz omuza çarpışan Hırvat ve Sırp Mostarlıların da metfun bulunmasıdır.

Bölgeye özel nehirden toplanan taşlarla işlenmiş kaldırımlı Mostar çarşısı

Koski Mehmet Paşa Camii. Bu cami, köprünün en güzel fotoğrafının çekildiği camidir.

Türkiye Cumhuriyeti Mostar Başkonsolosluğu...

Mostar Köprüsü (1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi MimarHayruddin tarafından yapılan ve 1993’te yıkılan ancak 2004 yılında tekrar restore edilen tek kemerli köprüdür.)

Tara Kulesi(Toprak) ve Herzegusa (Hersekli) (Bu kuleler, zamanında köprü güvenliğini sağlayan ekiplere mahsusken günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.)

Kriva Cuprija (Eğri Köprü)

Tabakhane Camii ve Hamamı (Zamanında deri işiyle uğraşan eşrafın diğer camilerdeki cemaate koku olarak rahatsızlık vermemesi adına kendilerine özel yaptırdıkları ve altından sular akan camidir.)

Mostar’da alışveriş ve şehrin tadını çıkarmak için serbest zaman. Daha sonra rehberimizin belirleyeceği saatte buluşup Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Jablanica kasabasında meşhur kuzu çevirmecilerde akşam yemeğimizi kuzu çevirme menüsü olarak alıyoruz. Ardından Saraybosna’ya hareket... Varışımızla birlikte konaklama otelimizde...

 

3. GÜN: SARAYBOSNA – TRAVNİK – SARAYBOSNA 

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 09:00’da “Vezirler Şehri” olarak bilinen ve orta Bosna’da yer alan Travnik şehrine hareket. Yol boyunca Karadeniz’i andıran yemyeşil dağların arasından ve yine yol boyunca bizlere eşlik eden Bosna nehri kıyısından yapacağımız yolculuğun ardından Travnik şehrine varış. (Saraybosna – Travnik 90 km) Travnik şehri yaya turumuzda göreceğimiz yerler:

Elçi İbrahim Paşa Medresesi.

Fatih Sultan Mehmed Han ın 1463 tarihli Ahidnamesinin bir kopyası

Plava Voda – Göksu nehri ve kaynağı...

Travnik kalesi

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan Hunkar camii Kalıntılar ve minaresi

Kale muzesi 17 ve 18. Yuzyıl mutfak aletleri,halı dokuma tezgahı,yerel halk kıyafetleri,

Hendek sokagı

Yeni camii

         Alaca Cami (Şarena Dzamija ) ve arastası

Travnik Çarşısı

92 – 95 Savaşı’nda şehit olmuş ilk Türk olan Selami Yurdan’ın kabri

Günümüze ulaşmayı başarabilmiş vezirlerin türbeleri

Ali aga Camii

Saat kulesi

Fatih Sultan Mehmet Han zamanında bolgeye gelen ilhami dede ve Recep baba turbeleri

Mucahid Sehitliği (Sehidsko Mezarje)

Turumuzun ardından çarşı içerisinde yer alan restoranımızda Travnik’in meşhur köftesinden oluşan menümüzle öğle yemeğimizi alıyor.  

Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan ve 16 Nisan 1993 yılında çok büyük acılara ev sahipliği yapmış Ahmiçi köyüne uğruyoruz. (Travnik – Ahmiçi 26 km) Ahmiçi köyü camii avlusunda yapılmış olan şehitler anıtı ve yapılan katliamın fotoğraflarının bulunduğu sergi salonunu ziyaret ediyoruz. En küçüğü 3 aylık ve en yaşlısı 82 yaşında öldürülen 116 kişi ve hikâyelerini rehberimizden dinledikten sonra eger musaıtse caminin imamıyla kısa bşr sohbet ettikten sonra Saraybosna’ya hareket. Varışımızla birlikte otelimize geçiyor ve 1 saat kadar dinleniyoruz. Ardından akşam yemeğini almak Turkuaz adlı restorana geçiyoruz. özel menümüzde Boşnak mutfağı spesiyalleri olacaktır. (Begova çorba, Boşnak sahanı, salata, tatlı,cay veya kahve) Yemeğimizin ardından otelimize hareket ve konaklama.

 

 

 

4. GÜN: SARAYBOSNA – İSTANBUL

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 09:00’da otelimizden check out yaparak ayrılıyoruz.  Otelimizin hemen yanında bulunan Zeljeznica (Jelyeznitsa) nehrinin karşı tarafına geçiyor ve zamanının büyükelçilerinin konağı olan meşhur Avusturya – Macaristan otellerinin arasından geçerek faytonlarla büyüleyici bir yoldan 1984 yılı kış olimpiyatlarının yapıldığı İgman dağı eteklerinde Bosna nehrinin kaynağı olan milli park “Vrelo Bosne‘’ya varış.  Kuğuların, yaban ördeklerinin özgürce yaşadığı bu doğal parkta su kaynakları, yeşilin ve mevsimine göre baharın her tonunu görme imkânı buluyoruz. Serbest zamanın ardından otobüsümüz ile 92 – 95 yılları arasında yapılan savaşta Boşnakların en kritik hamlelerinden biri olan ve havalimanının altına kazılan “Umut Tüneli”ni ziyaret ediyoruz. Savaşın seyrini değiştiren ve modern tarihin en uzun kuşatması (43 ay) sayılan Saraybosna kuşatmasını yaran bu tünel ve müzesinde orijinal görüntülerden hazırlanmış 15 dakikalık bir video ile savaşı hissediyoruz.  Fotoğraf galerisi, savaş haritası ve savaş zamanında kullanılan araç gerecin sergilendiği ve rahmetli Aliya İzzet Begovıc ın orjınal uniforması ve Tuneli gecerken kullandıgı tekerlekli sandalyesinin bulundugu bu müzeyi gezdikten sonra Bascarsı ya hareket serbest zaman ve rehberimizin belirleyeceği bir noktada bulusup Aksam yemeginin ardindan havalimanına hareket. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından saat  11:55 da THY tarifeli uçuşu ile İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 14:50 de İstanbul’a varış. Bir baska ESMTour organizasyonunda bulusmak dilegiyle…


TUR ÖNCESİ TAVSİYELER

En az 6 ay süreli pasaportunuzu havalimanına gelirken unutmayınız. Tur esnası boyunca yanınızdan ayırmayınız.

Uçuşunuzdan minimum 2 saat önce belirtilen havalimanında check in yapmak üzere hazır bulunmanız gerekmektedir.

Konaklama yaptığımız otelin check in esnasında otelin kartvizitini almanız tavsiye edilir.

Yürüyüşe uygun bir ayakkabı ve akşamların serin veya yağmurlu olma durumuna binaen bavulunuzda ince bir yağmurluk bulundurmanız iyi olur.

Parfüm, kolonya, makas ve tırnak makası gibi kabinde taşınması yasak olan eşyalarınızı bagaj valizinizde bulundurunuz. Kabin bagajınızda yiyecek içecek taşınmamaktadır. Yiyecek olarak satın aldığınız ürünleri de bagaj valizinize koyabilirsiniz.

Balkan ülkelerinde Türkiye’de bulunan her ilacı veya muadilini bulamayabilirsiniz. Bu nedenle varsa kullandığınız ilaçları yanınıza aldığınızdan emin olunuz.

Tur için yanınızda EURO cinsinden döviz bulundurunuz. TL ve Dolar kesinlikle getirmeyiniz.

Bosna Hersek, TC pasaportlarına vize istememektedir. Başka pasaport kullanacak çifte vatandaş olan misafirlerimizin vize gerekliliğini kontrol etmesi tavsiyedir.

İç hat bağlantı uçuşu yapacak olan misafirlerin uçuş saatinden minimum 1 saat önce havalimanınında olması tavsiye edilir.

 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler…Havalimanı karşılama ve gidiş-dönüş transferleri
 • 4* otellerde iki kişilik odalarda konaklama
 • Açık büfe sabah kahvaltıları (3 kahvaltı)
 • Öğle ve akşam yemekleri ve 1’er adet meşrubat (3 öğle, 3 akşam yemeği)
 • Tur boyunca kullanılacak lüx otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Şehir vergileri
 • Müze ve ören yerleri (Vrelo Bosna, Hayat Tüneli, Travnik Kalesi, Blagaj tekkesi,Srebrenica muzesi)
 • Şahsî harcamalar
 • Otel ekstraları/ Minibar’daki içecekler, yiyecekler
 • Yurtdışı çıkış harcı/pulu (Atatürk /Sabiha Gökçen Havalimanı’nda veya Ziraat Bankası’ndan alınır)
 • Otel fiyatları, çift kişi üzerinden hesaplanmıştır. Tek kişi kalacak olanlardan fark alınır (3 Gece konaklama için Holywood Hotel’de 60 Avro,

Bulgaristan Vizesi

1. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan Satın alabilirsiniz.)
3. Otel rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir rezervasyonunuz yoksa biz yapabiliriz.)
4. Maaş bordosu
5. Vize alacak kişinin banka hesap cüzdanı fotokopisi
6. 2 adet biyometrik fotoğraf
7. Vukuatlı Nüfus kağıt örneği ( E-devletten alabilirsiniz)
9. Pasaport ( Seyahat dönüş tarihi kapsayacak şekilde 6 ay geçerli olmalıdır.)
1. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan Satın alabilirsiniz.)
3. Otel rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir rezervasyonunuz yoksa biz yapabiliriz.)
4. İmza sirküleri
5. Vize alacak kişinin banka hesap cüzdanı fotokopisi
6. 2 adet biyometrik fotoğraf
7. Vukuatlı Nüfus kağıt örneği ( Nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz.)
8. Pasaport ( Seyahat dönüş tarihi kapsayacak şekilde 6 ay geçerli olmalıdır.)
1. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan Satın alabilirsiniz.)
3. Otel rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir rezervasyonunuz yoksa biz yapabiliriz.)
4. Emekli Kartı fotokopisi
5. Vize alacak kişinin banka hesap cüzdanı fotokopisi
6. 2 adet biyometrik fotoğraf
7. Vukuatlı Nüfus kağıt örneği ( E-devletten alabilirsiniz.)
8. Pasaport ( Seyahat dönüş tarihi kapsayacak şekilde 6 ay geçerli olmalıdır.)
1. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan Satın alabilirsiniz.)
3. Otel rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir rezervasyonunuz yoksa biz yapabiliriz.)
4. Vize alacak kişinin banka hesap cüzdanı fotokopisi
5. 2 adet biyometrik fotoğraf
6. Vukuatlı Nüfus kağıt örneği ( E-devletten alabilirsiniz)
7. Pasaport ( Seyahat dönüş tarihi kapsayacak şekilde 6 ay geçerli olmalıdır.)
Ayrıca masrafları karşılayacak kişiden aşağıdaki evraklar;
1. Eşinin maaş bordrosu

1. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan Satın alabilirsiniz.)
3. Otel rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir rezervasyonunuz yoksa biz yapabiliriz.)
4. Öğrenci Belgesi
5. Vize alacak kişinin banka hesap cüzdanı fotokopisi
6. 2 adet biyometrik fotoğraf
7. Vukuatlı Nüfus kağıt örneği ( E-devletten alabilirsiniz.)
8. Pasaport ( Seyahat dönüş tarihi kapsayacak şekilde 6 ay geçerli olmalıdır.)
Ayrıca masrafları karşılayacak kişinin hazırlaması gereken evraklar;
1. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( E-devletten alabilirsiniz )
2.Garantör olacak kişinin Dilekçesi ve Banka hesap cüzdanı

Schengen Vizesi

1. Vize Talep Dilekçesi (Antetli kağıda konsolosluğa hitaben Türkçe olarak yazılmalıdır. İçeriğinde vize talebinde bulunan kişinin adı soyadı, iş yerinde ki pozisyonu, seyahat amacı, seyahat tarihleri mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca masrafları kimin karşılayacağını ve seyahat bitmeden önce döneceğini belirterek garanti etmeniz ve imza yetkilisi tarafından imzalatmanız gerekir.
2. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan Satın alabilirsiniz.)
3. Otel ve Uçak Rezervasyonu.
4. Çalışmış olduğunuz şirketin Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, Vergi Levhası ve Sicil Gazetesi fotokopisi (Yunanistan vizesi alınacaksa Faaliyet belgesi orjinal olmak zorundadır. İstanbul Ticaret Odasından alabilirsiniz.)
5. Sigortalı çalışanlar için SGK işe giriş bildirgesi, son 3 aylık maaş bordrosu ve SGK hizmet dökümü( İnternetten alınabilir)
6. Ticari seyahatler için şirketin, turistik seyahatler için vize alacak kişinin banka hesap cüzdan fotokopisi. ( eğer hesap ekstresi alınacaksa, şubeden kaşeli ve imzalı ayrıca ekstreyi imzalayan personelin imza sirkü fotokopisi)
7. Ticari başvurular için davetiye
8. Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
9. Kimlik Fotokopisi
10. 2 adet biometrik fotoğraf
11. Pasaport ( En az 6 Ay geçerli)
12. 3 aylık şahsi banka ekstreniz (Banka personeli tarafından imzalı ve kaşeli)
1. Vize Talep Dilekçesi (Antetli kağıda konsolosluğa hitaben Türkçe olarak yazılmalıdır. İçeriğinde vize talebinde bulunan kişinin adı soyadı, iş yerinde ki pozisyonu, seyahat amacı, seyahat tarihleri mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca masrafları kimin karşılayacağını ve seyahat bitmeden önce döneceğini belirterek garanti etmeniz ve imza yetkilisi tarafından imzalatmanız gerekir.
2. Seyahat sağlık sigortası ( Acentamızdan satın alabilirsiniz.)
3. Otel ve Uçak Rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir seyahatiniz yoksa rezervasyonlarınızı biz yapabiliriz.)
4. Çalışmış olduğunuz şirketin Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, Vergi Levhası ve Sicil Gazetesi fotokopisi (Yunanistan vizesi alınacaksa Faaliyet belgesi orjinal olmak zorundadır. İstanbul Ticaret Odasından alabilirsiniz.)
5. Ticari seyahatler için şirketin, turistik seyahatler için vize alacak kişinin banka hesap cüzdan fotokopisi. ( eğer hesap ekstresi alınacaksa, şubeden kaşeli ve imzalı ayrıca ekstreyi imzalayan personelin imza sirkü fotokopisi)
6. Ticari başvurular için davetiye
7. Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
8. Kimlik Fotokopisi
9. 2 adet biometrik fotoğraf
10. Pasaport ( En az 6 Ay geçerli)
1. Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa Hitaben Türkçe olarak yazılmış olması gerekir. İçeriğinde vize talebinde bulunan kişinin adı soyadı, seyahat amacı, seyahat tarihleri mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca masrafları kimin karşılayacağını ve seyahat bitmeden önce döneceğini belirterek garanti etmeniz gerekir.
2. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan satın alabilirsiniz.)
3. Otel ve Uçak Rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir seyahatiniz yoksa rezervasyonlarınızı biz yapabiliriz.)
4. Banka hesap cüzdanı ( eğer banka hesap ekstresi alınacaksa, şubeden kaşeli ve imzalı ayrıca ekstreyi imzalayan personelin imza sirkü fotokopisi)
5. Emeklilik defter fotokopisi
6. Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
7. Kimlik Fotokopisi
8. 2 Adet Biometrik Fotoğraf
9. Pasaport ( En az 6 Ay geçerli)
1. Pasaport ( Seyahatinin dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olacak.)
2. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan Satın alabilirsiniz.)
3. Akraba Ziyaretleri için Davetiye, Turistik Seyahatler için Otel ve Uçak Rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir seyahatiniz yoksa rezervasyonlarınızı biz yapıyoruz.)
4. Vize alacak kişinin varsa Kendi adına banka Hesap Ekstresi
5. Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
6. Kimlik Fotokopisi
7. 2 adet Biometrik fotoğraf
8. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Nüfus Müdürlüğü'nden )
Ayrıca masrafları karşılayacak kişiden aşağıdaki evraklar;
1. Vize Talep Dilekçesi (Antetli kağıda Konsolosluğa Hitaben yazılmış olması gerekir. İçeriğinde vize talebinde bulunan kişinin adı soyadı, iş yerinde ki görevi, seyahat amacı, seyahat tarihleri mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca masrafları kimin karşılayacağını ve seyahat bitmeden önce döneceğini belirterek garanti etmeniz ve imza yetkilisi tarafından imzalatmanız gerekir.
2. Çalışmış olduğunuz şirketin Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, Vergi Levhası ve Sicil Gazetesi fotokopisi (Yunanistan vizesi alınacaksa Faaliyet belgesi orjinal olmak zorundadır. İstanbul Ticaret Odasından alabilirsiniz.)
3. Sigortalı Çalışanlar için SSK İşe Giriş Bildirgesi, Son 3 aylık Maaş bordrosu ve SSK Hizmet Dökümü
4. Garantör olacak kişinin Banka Hesap Ekstresi.
5. Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
6. Kimlik Fotokopisi
7. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Nüfus Müdürlüğü'nden )
1. Öğrenci Belgesi
2. Seyahat Sağlık Sigortası ( Acentamızdan Satın alabilirsiniz.)
3. Otel ve Uçak Rezervasyonu ( Kesinleşmiş bir seyahatiniz yoksa rezervasyonlarınızı biz yapabiliriz.)
4. Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
5. Kimlik Fotokopisi
6. 2 adet Biometrik fotoğraf
7. Vize alıcak kişi 18 yaşından küçük ise Annesinden ve Babasından Noter tasdikli Muvafakatname gereklidir.
8. Pasaport ( En az 6 Ay geçerli)
9. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Nüfus Müdürlüğü'nden )
Ayrıca masrafları karşılayacak kişinin hazırlaması gereken evraklar;
1. Vize Talep Dilekçesi (Antetli kağıda Konsolosluğa Hitaben Türkçe olarak yazılmış olması gerekir. İçeriğinde vize talebinde bulunan kişinin adı soyadı, iş yerinde ki görevi, seyahat amacı, seyahat tarihleri mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca masrafları kimin karşılayacağını ve seyahat bitmeden önce döneceğini belirterek garanti etmeniz ve imza yetkilisi tarafından imzalatmanız gerekir.
2. Çalışmış olduğunuz şirketin Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, Vergi Levhası ve Sicil Gazetesi fotokopisi (Yunanistan vizesi alınacaksa Faaliyet belgesi orjinal olmak zorundadır. İstanbul Ticaret Odasından alabilirsiniz.)
3. Sigortalı Çalışanlar için SGK İşe Giriş Bildirgesi, Son 3 aylık Maaş bordrosu ve SSK Hizmet Dökümü Barkodlu
4. Garantör olacak kişinin Banka Hesap Ekstresi. .( eğer hesap ekstresi alınacaksa, şubeden kaşeli ve imzalı ayrıca ekstreyi imzalayan personelin imza sirkü fotokopisi)
5. Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
6. Kimlik Fotokopisi
7. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Nüfus Müdürlüğü'nden )